W 3 Niedzielę Adwentu (15.12.2019 r.) odbyło się spotkanie adwentowe. Po modlitwie, krótkim rozważaniu ks. Adriana Lazara, zaśpiewaniu kilku pieśni adwentowych, rozpoczęło się spotkanie przy kawie i herbacie oraz konsumpcji parafialnych wypieków. W trakcie spotkania zaśpiewaliśmy kilka mniej lub bardziej znanych kolęd. I tak w rodzinnej atmosferze spędziliśmy godnie i miło niedzielne przedpołudnie.
W trakcie spotkania, każdy parafianin mógł osobiście poznać najmłodszego członka naszego zboru - Nikodema, syna pastorostwa Patrycji i Adriana Lazarów.
Przed spotkaniem adwentowym, odbyła się miła uroczystość - 17 grudnia, ksiądz Adrian obchodzi urodziny. Parafialnie zaśpiewali solenizatowi "Sto lat ...", a członkowie Rady Parafialnej złożyli ks. Adrianowi życzenia urodzinowe. Przede wszystkim życzyli Mu by został w przyszłym roku Proboszczem Parafii w Szczytnie i zapewnili, że złożą w tej sprawie odpowiednie i stosowne pismo do Konsystorza.
30 listopada (1. Niedziela Adwentu) odbyła się w ewangelicko-luterańskim kościele św. Katarzyny w Kijowie uroczystość wprowadzenia w urząd biskupa Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Ukrainie (DELKU) dotychczasowego biskupa-wizytatora, ks. Pavlo Shvartsa.
9 października 2018 r podczas posiedzenia Synodu Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ukrainy (DELKU) delegaci zatwierdzili zmianę dotychczasowych władz Kościoła, w wyniku czego bp Serge Maschewski został pozbawiony urzędu ze skutkiem natychmiastowym. Tymczasowym zwierzchnikiem DELKU z tytułem biskupa-wizytatora został wybrany na rok proboszcz parafii w Charkowie i dyrektor Diakonii Ukraińskiej ks. Pavlo Shvarts.
26 pażdziernika 2019 r. Synod Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ukrainy (DELKU) zatwierdza ks. Pavlo Shvartsa na Biskupa DELKU na 5-letnią kadencję.
Ks. Pavlo Shvarts odbywał praktykę kandydacką w Szczytnie w dniach 1.09.2011 r. – 21.03.2012 r..
Niemiecki Kościół Ewangelicko-Luterański na Ukrainie (DELKU) jest członkiem Związku Kościołów Ewangelicko-Luterańskich: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Gruzji oraz Południowego Kaukazu.
źródło: www.luteranie.pl
Pola juz bziałe" mazurska pieśń żniwna
Tekst: ks. Bernard Rostkowski(1738) - oryginał pieśni napisany był w języku mazurskim.
Cytowany tekst mazurski pochodzi z Mazurskiego Śpiewnika Regionanego Karola Małłka i Arno Kanta -
Wydawnictwo Instytutu Mazurskiego - 1947 r.
W pierwszą niedzielę po św. Michale (29 września - święto ku czci św. Michała Archanioła) w kościele ewangelickim w Szczytnie, jak i w większości parafii ewangelickich w Polsce, odbyło się Dziękczynne Święto Żniw połączone ze Spowiedzią i Komunią Świętą.
Na tę uroczystość parafianie przygotowali specjalny ołtarz (obok ołtarza głownego) wykonany z tegorocznych płodów rolnych i kwiatów. Na stole zaś głownego ołtarza złożono bochny chleba upieczone ze zbiorów roku 2019.
W dniu 28 sierpnia 2019 r. w Rybnie gmina Sorkwity odbył się pogrzeb śp. Lotty Dorow, zmarłej w dniu 24 sierpnia 2019 r. w Grądach gmina Dżwierzuty w wieku 103 lat.
Nabożeństwo żałobne, odprawione przez ks. Witolda Twardzika z Pasymia, odbyło się w byłym kościele ewangelickim w Rybnie, który to kościól od roku 2009 służy wyznawcom kościoła rzymsko - katolickiego.
Ciało spoczęło na miejscowym cmentarzu komunalnym.
Pożegnalną pieśń o mazurskiej krainie zaśpiewał Zespół "Wrzos" z Orżyn.
W dniach od 15 do 18 sierpnia w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie miały miejsce obchody jubileuszu 300-lecia kościoła. Gościem honorowym obchodów był ks. bp Manfred Rekowski - Kościoła Nadrenii, który urodził się na Mazurach w miejscowości Mojtyny (powiat szczycieński).
Podczas 4 dni obchodów organizatorzy zapewnili szereg atrakcji.
Świętowanie rozpoczął piknik parafialny, był to szczególny czas na rozmowy, spotkania, odnowienie dawnych przyjaźni. Program urozmaicił młody, uzdolniony organista, p. Adama Zalewski, który przygotował krótki program artystyczny. Piknik zwieńczyła prelekcja p. Huberta Jasionowskiego - z zamiłowania fotografa, o faunie i florze mazurskiej przyrody.
W kolejnym dniu odbywał się koncert jubileuszowy. W programie udział wzięli: p. Adam Zalewski (organy), p. Natalia Kreft (sopran), p. Klaudia Camilla Twardzik (organy) oraz chór "Gloria" ze PEA Skoczów (chór żeński, męski oraz mieszany) pod dyrekcją p. Gabrieli Targosz i p. Bolesława Nogi. Podczas koncertu zabrali także głos: w imieniu wojewody warmińsko-mazurskiego, p. Henryk Żuchowski oraz posłanka na sejm RP, p. Urszula Pasławska.
W sobotę miała miejsce konferencja naukowa "300-lecie kościoła ewangelickiego w Szczytnie ? kościół niemym świadkiem historii".
Pierwszym prelegentem był p. Klaus Lorenc z Dusseldorfu, który mówił o dziejach kościoła ewangelickiego w Szczytnie - jego historii, architekturze oraz życiu parafialnym. Z okazji jubileuszu wydał on polsko-niemiecką książkę o kościele w Szczytnie.
Następnym mówcą był p. Wiktor Marek Leyk z tematem "Tożsamość mazurska i ewangelicka w przekazie rodzinnym", w którym przybliżył losy swojej rodziny, jej oddanie Kościołowi, ewangelickim wartością i ziemi mazurskiej.
Kolejnym prelegentem był bp senior Rudolf Bażanowski z tematem "Kościół Ewangelicko-Augsburski na Mazurach po 1945r.". Wykładowca podjął w nim trudne losy Kościoła Ewangelickiego i jego wiernych po działaniach wojennych II wojny światowej, a także opis służby i duszpasterskiej pomocy pierwszych księży mazurskich. Jednocześnie podczas tego wykładu miała miejsce prezentacja dwutomowej książki autorstwa prelegenta "Kościoły i parafie diecezji mazurskiej - przeszłość i teraźniejszość".
Ostatnim referentem był p. Waldemar Mierzwa, właściciel oficyny "Retman". Poprzedni prelegenci mówili przede wszystkim o historii, natomiast p. Mierzwa, mówił o tym co jest. Wraz z żoną, od prawie 20 lat wydają książki opisujące dzieje i kulturę mazurską, jak również wiele książek o historii ewangelicyzmu na Mazurach. P. Waldemar Mierzwa jest także inicjatorem akcji społecznych na terenie Mazur: Przywróćmy malwy ogrodom Mazur i Warmii (od 2013), Zapalmy światełko Mazurom (od 2014) oraz Galeria Mazurskiego Portretu (od 2018, trwa do końca sierpnia br.).
Całość konferencji uświetniły występy chórów: Kantata ze Szczytna pod dyrekcją p. Mariusza Pardo oraz Pasjonata ze Świętajna pod dyrekcją p. Joanny Gawryszewskiej.
W ostatnim dniu odbyło się nabożeństwo dziękczynne pod przewodnictwem biskupa kościoła ks. Jerzego Samca.
Kazanie w języku niemieckim wygłosił bp Nadrenii ks. Manfred Rekowski, a tłumaczył symultanicznie ks. bp Adrian Korczago - biskup Diecezji Cieszyńskiej.
Szczególnym momentem nabożeństwa była zmiana na stanowisku proboszcza parafii. Dotychczasowego proboszcza-administratora, ks. Witolda Twardzika zastąpił ks. Adrian Lazar.
W czasie nabożeństwa głos zabrali: w imieniu marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego - p. Wiktor Marek Leyk, p. Jarosław Matłach - starosta Szczycieński, p. Ewa Jóźwiak - prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, wnuczka ks. Jerzego Sachsa, który w latach 1945-51 był proboszczem parafii w Szczytnie, ks. Christian Nell-Wunsch z parafii Düsseldorf-Wersten, p. Erwin Gonsowski z Kreisgemeinschaft Ortelsburg oraz proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie, ks. Alfred Borski.
Podczas nabożeństwa mogliśmy usłyszeć utwory śpiewane przez chór "Gloria" ze Skoczowa, chór "Cantabo" ze szczycieńskiej parafii ewangelickiej oraz grupę puzonistów z Düsseldorfu.
ks. Adrian Lazar
Szczegółowa relacja na stronie Jubileusze
3 sierpnia 2019 r. odbył się Chrzest Nikodema, syna pastorostwa Patrycji i Adriana Lazarów.
Sakramentu Chrztu Świętego udzielił proboszcz Parafii E-A w Mrągowie ks. Piotr Mendroch.
Z głębokim ubolewaniem i żalem przyjeliśmy do wiadomości, że w dniu 9 lipca 2019 r.
Pan Życia i Śmierci odwołał do wieczności, naszego długoletniego kościelnego, bardzo zaangażowanego w życie Parafii, ŚP. HORSTA GOLLISA.
7 lipca w naszej Parafii miało miejsce nagranie nabożeństwa do radia. Było do niezwykle przeżycie, ale również wartościowe doświadczenie. Efekty nagrania i pracy radiowców będzie można usłyszeć 4 sierpnia br. o godz.800 na antenie Programu 2 Polskiego Radia
Radiowi dźwiękowcy z ks. Adrianem Lazarem.
Nie od dziś wiadomo,że muzyka kameralna najlepiej brzmi w starych kościołach. Nie inaczej było podczas koncertu w naszym kościele, gdzie uroczysty występ dał olsztyński
zespół kameralny Pro Musica Antiqua w składzie:
Leszek Szarzyński - flet,
Jerzy Szafrański - obój, rożek angielski,
Jacek Wójcik - instrumenty perkusyjne,
Łukasz Jóźwiak - fortepian,
Ewa Alchimowicz-Wójcik - sopran
Zakończył się remont na kościele Ewangelickim w Rańsku. Inwestycja jest częścią projektu "Mazurski szlak kościołów ewangelickich", a środki zostały pozyskane za pośrednictwem LGD Brama Mazurskiej Krainy z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach prac zostało naprawione i poddane konserwacji pokrycie wieży oraz orynnowanie. Na ten cel Parafia Ewangelicka w Szczytnie pozyskała pomoc w wysokości 50.000 zł.
Wieża przed
... i po remoncie
Kościół w Rańsku w roku 2004
po remoncie elewacjiKościół w Rańsku w roku 2019
....po remoncie wieży i wymianie rynien.W dniu 17 czerwca 2019 r. przyszedł na świat Nikodem, syn Pastorostwa Patrycji i Adriana Lazarów.
"4750 gram słodkości" - mama Patrycja
Po czteroletniej przerwie, po raz drugi Parafia w Szczytnie gościła chóry Diecezji Mazurskiej.
W czasie nabożeństwa wystąpiło 7 chórów naszej diecezji. Ponadto z mini koncertem wystąpiła p. Klaudia Twardzik. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił nasz organista - p. Adam Zalewski
Było nam bardzo miło, że swoją osobą zaszczycił nas ks. bp. senior Rudolf Bażanowski wraz z małżonką Beatą.
Część liturgiczną nabożeństwa prowadzili księża: Jan Neumann z Rynu, Krzysztof Śledziński - wikariusz biskupa diecezjalnego oraz gospodarz spotkania - ks. Adrian Lazar.
Kazanie wygłosił zwierzchnik Diecezji Mazurskiej - ks. bp Paweł Hause.
Każy z prowadzących chór otrzymał z rąk ks. bp. Pawła Hausego pamiątkowy dyplom.
Na zakończenie nabożeństwa, Słowa podziękowania oraz Błogosławieństwa Bożego, udzielił ks. bp. Paweł Hause.
Spotkanie chórzystów zakończyło się wspólnym odśpiewaniem dwóch pieśni
Relacja zdjęciowa ze Zjazdu galeria
Tradycyjnie już, w Święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), w tym roku w dniu 9 czerwca, odbyła się uroczystość konfirmacji.
Do tej niezwykle podniosłej uroczystości przystąpiło pięć osób (3 dziewczynki i 2 młodzieńców), które ślubowały wierność Panu Bogu i Kościołowi.
Akt konfirmacji wiązał się z podaniem księdzu ręki, otrzymaniem świadectwa, Biblii oraz Bożego błogosławieństwa.
Drugą szczególną częścią tego nabożeństwa było przystąpienie po raz pierwszy przez konfirmowanych do Sakramentu Ołtarza, czyli Komunii Świętej, a przed tym ? do udziału w spowiedzi.
W dniu 19 stycznia 2019 r. Parafia podpisała umowę z samorządem Województwa Warmińsko - Mazurskiego na dofinansowanie w wysokości 50 000 zł remontu zabytkowej wieży kościoła w Rańsku. Ze strony Parafii umowę podpisał ks. Witold Twardzik, a ze strony samorządu wojewódzkiego p. Sylwia Jaskulska - V-ce Marszałek Województwa. W podpisaniu umowy uczestniczył też ks. Adrian Lazar.
Inwestycja jest częścią projektu „Mazurski szlak kościołów ewangelickich”, a środki zostały pozyskane za pośrednictwem LGD Brama Mazurskiej Krainy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Należy przy tym zaznaczyć, że pierwotny wniosek wraz z niezbędną dokumentacją został przygotowany i złożony w Urzędzie Marszałkowskim przez ks. Alfreda Borskiego i p. Alberta Kilimanna a następonie uzupełniony przez ks. Adriana Lazara przy udziale p. Alberta Kilimanna.
Ks. Adrian Lazar, p. Sylwia Jaskulska - Vice Marszałek Województwa, ks. Witold Twardzik
Zdjęcie z Facebooka p. Sylwii JaskulskiejW dniu 12 listopada 2018 r. ks. Alfred Borski przekazał‚ Parafię w Szczytnie nowemu administratorowi Parafii - ks. Witoldowi Twardzikowi oraz ks. Adrianowi Lazarowi. W przekazaniu Parafii, oprócz członków Rady Parafialnej, uczestniczyli członkowie Rady Diecezjalnej ze zwierzchnikiem Diecezji Mazurskiej ks. bp. Pawłem Hause na czele.
I stało się! Wielu parafian do tego dnia nie wierzyło, że ks. Alfred jednak opuszcza Szczytno dla o wiele liczniejszej Parafii w Skoczowie. Przez 5 lat wzmożonej pracy w celu zintegrowania szczycieńskich parafian, wzmożenia ich wiary, uaktywnienia ich w pracy na rzecz Parafii - odchodzi. Po prostu - wyjeżdża na Śląsk Cieszyński. Tak, tak zwyczajnie - opuszcza szczycieńskich parafian.
W dniu 18 listopada 2018 r. o godz. 1030 rozpoczęło się Jego ostatnie nabożeństwo w szczycieńskim kościele. Na to pożegnalne nabożeństwo przybyli: posłanka ziemi warmińsko - mazurskiej, parafianka szczycieńska - p. Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa warmińsko - mazurskiego p. Sylwia Jaskulska, Starosta - p. Jarosław Matłach, Sekretarz Urzędu Miejskiego - p. Lucjan Wołos oraz wielu życzliwych ks. Alfredowi mieszkańców miasta i powiatu - nie tylko wyznania ewangelickiego. Swą obecnością zaszczycił‚ nas również zwierzchnik Diecezji Mazurskiej - ks. bp. Paweł Hause, który wraz z ks. Alfredem oraz ks. Witoldem Twardzikiem i ks. Adrianem Lazarem (księżmi przejmującymi Parafię) poprowadzili nabożeństwo. Pod koniec nabożeństwa nastąpił‚ moment pożegnania. W imieniu wszystkich szczycieńskich parafian słowa pożegnania wygłosił‚ sekretarz Rady Parafialnej p. Ryszard Jerosz (tekst pożegnania poniżej). Wielu Parafianom zaszkliły się oczy, potoczyły się łzy po policzku - łzy żalu , ale w niektórych przypadkach łzy rozgoryczenia. Rada wręczyła pamiątkowe upominki (obraz naszego kościoła namalowany specjalnie na tę uroczystość przez malarza warszawsko - szczycieńskiego p. Andrzeja Symonowicza, serwis kawowy oznaczony obrysem naszego kościoła, również tak oznaczoną specjalną świecę pamiątkową). I stało się! Po prostu stało się!
Był‚ to czas pożegnań ale również powitań.
Parafrazując francuskie powiedzenia "abdykował‚ Proboszcz, niech żyje Proboszcz" Rada powitała w Szczytnie nowego duszpasterza - ks. Adriana Lazara oraz ks. Witolda Twardzika, jako proboszcza administratora, który tę funkcję pełni już po raz trzeci.
Po nabożeństwie, goście oraz Parafianie udali się do sali parafialnej na pożegnalną kawę.
SZANOWNY NASZ KSIĘŻE ALFREDZIE !
Oto nadszedł czas naszego rozstania, zmienia się miejsce Twojej życiowej drogi.
Serdecznie Ci dziękujemy za ten czas, w którym byłeś
z nami, za wszystko, co dla nas uczyniłeś.
Bóg zapłać !
Starałeś się różnymi sposobami, dotrzeć do serca każdego z nas.
I każdy, choćby jakąś cząstkę Świętej nauki – otrzymał.
Będziemy się starali, nie zapomnieć tego.
Być może, następny rozdział, który wybrałeś, będzie wymagał więcej trudu,
siły, ale życzymy Ci z całego serca, aby praca była owocna i dawała Ci dużo
satysfakcji.
To nie jest przypadek, lecz kolej rzeczy. Nie byłoby Szczytna, gdyby nie Lippstadt,
nie byłoby Skoczowa, gdyby nie Szczytno.
Kochany Alfredzie!
Życzymy Tobie i Twojej rodzinie dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego,
pomyślności i wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów.
Cieszymy się tak, jak i ty, że spełniły się Twoje marzenia.
Ale dbaj też o siebie.
Wszystkiego najlepszego. I do zobaczenia lub do usłyszenia.
„Spuść na Pana drogę swoją
A ufaj w nim, a on wszystko uczyni.”
(Ps. 37,5)
Parafianie ze Szczytna
W piątkowe popołudnie 14 września, we fromborskim Muzeum Mikołaja Kopernika, otwarto wystawę: „Zwiastowanie dla oczu. Sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów na Warmii i Mazurach.” Wystawę otworzył dyrektor muzeum Henryk Szkop oraz autorka scenariusza dr Jowita Jagla. W imieniu Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Głos zabrał bp Paweł Hause. Swoje pozdrowienia wygłosił również Biskup Diecezji Elbląskiej bp Jacek Jezierski, którego życzliwość i ekumeniczna otwartość pozwoliła, by na wystawie znalazło się wiele skarbów na co dzień będących własnością Archiwum Diecezjalnego oraz stanowiących wyposażenie dawnych kościołów ewangelickich.
W imieniu Marszałka Województwa głos zabrał przewodniczący Sejmiku Jan Bobek oraz Wiktor Marek Leyk, Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Na wystawie obecne było duże grono duchownych ewangelickich wraz z parafianami, księża katoliccy oraz mieszkańcy i sympatycy Muzeum.
Impulsem do przygotowania tej wystawy była oczywiście rocznica 500-lecia Reformacji. Pracownicy Muzeum przez blisko rok odwiedzali obecne jak i byłe kościoły ewangelickie, szukając najcenniejszych i najpiękniejszych skarbów luterańskiego dziedzictwa. Dodatkowo swoimi zasobami wsparły wystawę muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Mazurskie w Szczytnie czy Archiwum Diecezji Elbląskiej. W efekcie otrzymaliśmy monumentalną i unikatową wystawę prezentującą pięćsetletnie dziedzictwo mazurskiego luteranizmu. Wyjątkowość wystawy przejawia się również w jej różnorodności. Oglądać możemy bowiem nie tylko z czy rzeźby ale również rzemiosło artystyczne, witraże, złotnictwo, starodruki i wiele innych. /.../ Kuratorami wystawy są: dr Jowita Jagla – odpowiedzialna również za przygotowanie scenariusza wystawy, Weronika Wojnowska oraz ks. Prałat, dr Jacek Maciej Wojtkowski. Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi Muzeum Henrykowi Szkopowi. Wystawa przygotowana została ze środków województwa warmińsko - mazurskiego. Oglądać Ją można do lipca 2019 r. w godzinach pracy muzeum.
ks. Wojciech Płoszek
Do Fromborka pojechała również delegacja z naszej Parafii w osobach: kurator Adeli Krzenzek, pastorowej Beaty Tschirschnitz, p. Ireny Kaczyńskiej oraz ks. Alfreda Borskiego.
Powodem była sama wystawa, a szczególnie zobaczenie kilku naszych odrestaurowanych eksponatów:
1. Obraz „Chrystus ratujący tonącego Piotra” z XIX w.
2. Obraz „ Ukrzyżowanie” z początku XIX w.
3. Tablica ofiar poległych z Pułku Landwehry Gumbinen (Gusiew / Gąbin) w wojnie 1914 r.
4. Fisharmonia z początku XX w.
Data 18.08.2018 dla wielu osób z naszej parafii (i nie tylko), które księdzu Alfredowi udało się namówić na spływ kajakowy Krutynią, na pewno zapisze się głęboko w pamięci. Zrozumiałe jest przecież, że na Mazury się jeździ, aby wypocząć i zakosztować natury – szczególnie na wodzie, czy to w kajaku, czy na żaglówce. Jednak ci, którzy tutaj mieszkają i w dodatku ciężko pracują, najczęściej nie korzystają z mazurskich atrakcji.
Tak właśnie było w przypadku ponad połowy osób, które wreszcie postanowiły przełamać ten stereotyp, że w „Krainie tysiąca jezior” wypoczywają tylko przyjezdni.
Korzystając z wymarzonej – jak na kajaki – pogody (słonecznie, ale nie upalnie), ruszyliśmy do Krutyni, gdzie przed punktem odprawy wyznaczone było spotkanie wszystkich uczestników. Kajaki były zamówione. Wystarczyło tylko zapłacić za wypożyczenie, wysłuchać krótkiej „instrukcji obsługi” i ruszyć. Z tym ostatnim niektórzy mieli na początku dosyć duży problem. Bo gdy się wsiada po raz pierwszy do kajaka, to tak naprawdę nie wiadomo, jak użyć wiosła, Żeby przede wszystkim się nie pozabijać, no i by płynąć tam, gdzie byśmy tego oczekiwali. Tym bardziej, że trzeba było jeszcze dogadać się ze współpasażerem, który zmagał się z takim samym problemem, jak opisany powyżej... To, co niektórzy musieli przeżyć, zanim doszli do porozumienia i zanim ostatecznie osiągnęli cel w Ukcie – pozostanie szczególnie im w pamięci. Na pewno była to dobra szkoła uczenia się zgodnego współdziałania, które nakierowane było na określony cel.
Dla wszystkich była to dobra sposobność bycia z najbliższymi i rozmowy.
Bo kiedy siedzi się w jednym kajaku, gawędzi się o różnych sprawach – na co w domu nieraz brak czasu. I nawet, gdy dla niektórych (Księdza też!) wyprawa połączona była z bliskim spotkaniem pierwszego stopnia z wodą (wywrotka przy wsiadaniu lub wysiadaniu - niektórzy utracili komórkę), to i tak wypad był niezmiernie udany i na pewno będzie też inspiracją do kolejnych rodzinnych wypadów, które niesamowicie mogą zbliżać i łączyć.
16.07.2018 – tym razem w kościele ewangelickim w Rańsku – odbył się koncert Oktawy niepodległości w ramach Koncertów Sopranowych w Kościołach Gminy Dźwierzuty, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Dźwierzutach wraz z parafiami, które udostępniły swoje Świątynie na koncerty. W Rańskim kościele wystąpili: Ewa Alchimowicz-Wójcik (sopran), Lucyna Żołnierek-Frenszkowska (fortepian) oraz Jacek Wójcik (instrumenty perkusyjne). Obie panie współtworzą zespół prof. Leszka Szarzyńskiego Pro Musica Antiqua i znane Są ze swojego profesjonalizmu oraz talentu. Akompaniament na fortepianie i instrumentach perkusyjnych był doskonałym podkreśleniem kunsztu artystów i wymowy jubileuszu odzyskania niepodległości.
14.07.2018 odbył się w szczycieńskim kościele kolejny koncert – tym razem w wykonaniu naszego organisty Adama Zalewskiego, któremu gościnnie towarzyszyła Natalia Kreft (sopran). W programie pojawiły się takie nazwiska, jak: J.S. Bach, D. Buxtehude, J. Brahms, M. Sawa, G.F. Händel, C. Frank, A.L. Webber i J.B. Faure. Warte podkreślenia jest to, że koncert ten już po raz drugi odbył się z inicjatywy Młodego muzyka, który dopiero rozpoczyna stąpanie po drodze do mistrzostwa i czego życzymy mu z całego serca – kariery i sławy oczywiście połączonych ze skromnością i normalnym stąpaniem po ziemi). Słuchacze mogli podziwiać nie tylko mistrzowskie wykonanie, ale również zapał, zaangażowanie i chęci początkującego artysty, który dopiero kilka lat temu zaczął realizować swoje muzyczne marzenia.
5.07.2018 już po raz 26. nasza Świątynia gościła Olsztyński Zespół Kameralny Pro Musica Antiqua, który wystąpił w ramach letnich koncertów z cyklu Muzyka Europejska w Zabytkach Warmii i Mazur. Koncert odbyŁsiĘz inicjatywy prof. Leszka Szarzyńskiego, który gra na flecie, jest pomysłodawcą tych artystycznych impresji i za każdym razem prowadzącym. Razem z nim przyjechali do nas: Ewa Alchimowicz-Wójcik (sopran), Agnieszka Panasiuk (piano), Paweł Panasiuk (wiolonczela) oraz po raz pierwszy u nas Dominik Jastrzębski (klarnet). Publiczność jak zwykle dopisała. Trudno się temu dziwić, bo występy zespołu Pro Musica Antiqua mają już w Szczytnie wyrobioną „markę”, a ich walory artystyczne od dawna utrzymują się na wysokim poziomie.
20.05.2018 razem z całym zborem i przybyłymi gośćmi przeżywaliśmy niezwykle podniosłą uroczystość konfirmacji, do której przystąpiło aż osiem osób (7 z parafii, 1 z Niemiec), które ślubowały wierność Panu Bogu i Kościołowi.
Uroczystość rozpoczęła się od procesjonalnego wejścia do kościoła, kiedy to członkowie rady parafialnej wprowadzili konfirmantów przed ołtarz.
Nabożeństwo miało wyjątkowy charakter, bo oprócz występu Chóru CANTABO, również wszystkie śpiewane pieśni miały szczególny wydźwięk.
Główną częścią nabożeństwa było uroczyste ślubowanie oraz akt konfirmacji, który wiązał się z podaniem księdzu ręki, otrzymaniem świadectwa, Biblii oraz Bożego błogosławieństwa.
Drugą szczególną częścią tego nabożeństwa było przystąpienie po raz pierwszy przez konfirmowanych do Sakramentu Ołtarza, czyli Komunii Świętej, a przed tym – do udziału w spowiedzi. Na koniec zrobiono jeszcze pamiątkowe zdjęcia przed kościołem.
14.01.2018 po raz kolejny odbyły się spotkania dla parafian w ramach Niedzieli Seniora. Tym razem, tak w Szczytnie, jak i w Rańsku – tego samego dnia. W obu też przypadkach rozpoczęto nabożeństwem, w czasie którego Słowem Bożym służył ks. Alfred Borski (w Szczytnie dodatkowo śpiewał Chór CANTABO), a uczestnicy wyjątkowo od razu usiedli za stołami w sali parafialnej. Pozwoliło to na lepsze przygotowanie się do tej nieoficjalnej części, a osobom starszym zaoszczędziło kilkunasto - minutowego opuszczania pomieszczenia na czas nakrywania do stołu. Okazuje się, że o wiele ważniejsze jest to, że ludzie się spotykają i chcą słuchać Słowa Bożego, i że zastawiony stół wcale nie musi odwracać uwagi.
Szczytno
Rańsk
7.12.2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie przy ul. Polskiej miał miejsce wernisaż wystawy zatytułowanej Ewangelicy na Ziemi Szczycieńskiej – 500 lat Reformacji. Pomysł pokazania historii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz ukazania obecnych działań naszej parafii został przedstawiony ks. Alfredowi Borskiemu przez dyrektor Biblioteki, Jadwigę Pijanowską. Wspólnie ustalono datę wernisażu oraz formę zakres wystawy. Zaś resztą zajął się nasz proboszcz. Materiał informacyjny, który został wydrukowany w studiu reklamy na ploterze, oprawiono w specjalnie w tym celu zakupione natyramy (70x100 cm). Wernisaż zgromadził dosyć sporą grupę uczestników. Nie zabrakło ciepłych słów powitania ze strony dyrekcji biblioteki oraz oprawy muzycznej naszego Chóru CANTABO.
Główna część spotkania należała do ks. Borskiego, który opowiedziało ewangelikach i całych wiekach, w których to właśnie oni mieli znaczący wpływ na kształtowanie się naszego powiatu. Mówił również o obecnych parafianach i o tym, że pomimo ich niezbyt wielkiej ilości, na pewno mają wiele do przekazania (Słowo Boże, ewangelickie pojmowanie wiary i Świata) i Równie dużo do pokazania (zaangażowanie parafian).
Dosyć spore zainteresowanie wzbudziła możliwość zadawania pytań bezpośrednio po wystąpieniu księdza. Najczęściej skupiały się one wokół różnic pomiędzy Kościołami oraz dotyczyły ewangelickiego spojrzenia na niektóre problemy natury moralnej czy gospodarczej.
Wystawę można było oglądać bibliotece do połowy stycznia 2018.
W dniach 27-29 października 2017 r. odbywały się w Warszawie centralne obchody 500 lat Reformacji.
Na uroczystości te udali się konfirmanci z naszej Parafii pod nadzorem ks. Alfreda Borskiego.
Uczestniczyli m. innymi:
1. w porannych rozważaniach ks. Annette Kurschus, prezes Kościoła Krajowego Westfalii, w Kościele Reformowanym przy ul Solidarności,
2. dokonali objazdu (starym autobusem marki Jelcz) Warszawy, ulicami przy których kiedyś (głównie w XVIII i XIX w.) rozkwitało życie stolicy, dzięki temu,
że właśnie w tamtych czasach ewangelicy należeli do ludzi niezwykle wpływowych w Warszawie, którym zależało też na tym, aby idee Reformacji rozpoznawalne były nie po pustych deklaracjach, ale przede wszystkim po działaniu opartym o Boże Słowo i Jego przykazania.
3. zwiedzili siedzibę Władz naszego Kościoła i zarazem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – przy ul. Miodowej.
4. wzięli udział w seminarium: Czy Luter używałby Twitter’a – o mediach społecznych w działaniach Kościoła. Prowadził je zaproszony z Niemiec teolog, który dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wykorzystywania współczesnych komunikatorów w pracy z młodzieżą.
5. z ul. Miodowej zrobili krótki spacer – pętlę przez Stare Miasto, Aż do Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta, i z powrotem.
6. zwiedzili drugi kościół ewangelicko-augsburski, który należy do Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przy ulicy Puławskiej. Tam również mieli okazję obejrzeć przygotowane ekspozycje oraz wystawę monet upamiętniających Reformację.
23.09.2017 w naszym kościele odbył się pokaz multimedialny pt. „500 lat Reformacji”, który przy pomocy wiązek światła laserowego tworzył niezwykłe obrazy przestrzenne nawiązujące do historii Kościoła chrześcijańskiego, Reformacji oraz zagadnień związanych z ekumeną.
W imieniu Marszałka Województwa Warmińsko mazurskiego, Gustawa Marka Brzezina, pozdrowienia przekazała pani Sylwia Jaskulska – Członek Zarządu Województwa.
Pokaz poprzedzony został słowem wstępnym ks. Alfreda Borskiego:
„Szanowni Państwo, jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w progach naszej ewangelickiej Świątyni, która za 2 lata – w roku 2019 – będzie obchodziła 300-lecie istnienia. Kościół nasz jest najstarszym budynkiem na terenie miasta, który cudem przetrwał pożogi dwóch wojen światowych. Wzniesiony został w miejscu, gdzie wcześniej stały świątynie drewniane, które – wg przekazów historycznych – tylko w XVII w. czterokrotnie strawione były przez pożary. Dzisiaj gromadzi nas tutaj bardzo nowoczesny i zarazem niezwykły spektakl światła generowanego przez lasery, które w przestrzeni będą tworzyły starannie dobrane, nawiązujące do przeszłości, obrazy. Wszystko to będzie spięte razem muzyką, która jak sam Luter powiedział, że jest „czystym darem i dziełem od samego Boga, czyni ludzi szczęśliwymi, a oni zapominają dzięki niej o przywarach”. Tematem przewodnim spektaklu, chociaż jego głównym przekazem, jest przypadająca w tym roku 500-na rocznica Reformacji. 31.10.1517 r., wtedy jeszcze duchowny Kościoła Katolickiego, augustiański mnich, doktor teologii i profesor uniwersytecki, ks. Marcin Luter, ogłosił 95 tez, którymi chciał sprowokować dyskusję na temat praktyki ówczesnego Kościoła, polegającej na sprzedawaniu wiernym listów odpustowych, które miały rzekomo gwarantować odpuszczenie grzechów – nawet tych jeszcze nie popełnionych. „Jeśli pieniądz brzęknie w skrzyni, dusza w niebo skok uczyni” – nawoływał dominikanin Johann Tetzel, który był jednym z najbardziej zagorzałych handlarzy odpustami. Początkowa dyskusja nad handlem odpustami, zamiast wyhamować ten proceder, sprowokowała do dalszego zastanawiania się nad zasadnością wprowadzanej w kościele tradycji, zamiast nauki wypływającej z Pisma Świętego. Skrystalizowały się przy tym trzy tzw. zasady Reformacji: Sola Scriptura – jedynie Słowo Boże ma być wykładnią wiary chrześcijanina. Solus Christus – jedynie przez Chrystusa możemy być zbawieni. Sola gratia per fide – jedynie z Łaski przez wiarę możemy oczekiwać zbawienia. Ostatecznie pojawiło się i takie stwierdzenie: „Eclesia semper reformanda” – Kościół stale powinien się reformować. Później przyszły bardzo niedobre czasy dla chrześcijaństwa, w których najważniejszym argumentem nie było Słowo Boże i zdrowa, rzetelna nad nim dyskusja, ale ogień, miecz i nienawiść, którymi posługiwano się do przechylania szali na wadze wiary. Na szczęście również te czasy mamy już za sobą. Jak i te powojenne, w których znowu prawdy chrześcijańskie weryfikowało trudne życie oraz jeszcze trudniejsze wzajemne relacje między ludźmi różnych wyznań zamieszkujących te tereny. Obecnie żyjemy w czasach, w których o wiele bardziej zastanawiamy się nad tym, jak przechować wiarę i wartości chrześcijańskie – w tym tak zlaicyzowanym świecie oraz w świecie, do którego coraz bardziej pragnie wtargnąć islam. O wiele bardziej też zdajemy sobie sprawę tego, że najlepszym świadectwem wiary i prawdziwości nauki Kościoła nie jest siła, ale realne działanie Słowa Bożego w życiu wiernych. Bo to przecież takie oczywiste – jak napisał Mickiewicz: „W słowach chęć tylko widzim, w działaniu potęgę. Trudniej jest dzień przeżyć, niż napisać księgę”
Serdecznie dziękujemy Konsystorzowi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, pani burmistrz Danucie Górskiej i panu staroście Jarosławowi Matłachowi za pokrycie kosztów pokazu laserowego w naszym kościele.
Spektakl jest próbą ukazania historii chrześcijaństwa, również Reformacji z przeplatającą się historią Polski i Mazur. Wyraźnie można odczytać poszczególne przekazy – chociaż na pewno wymagana będzie tutaj odrobina znajomości historii. A jeżeli tej znajomości zabraknie, to mam nadzieję, że spektakl będzie dobrym impulsem do tego, aby interesować się historią tych ziem, historią swojego kościoła i innych kościołów chrześcijańskich oraz oczywiście by poznawać Słowo Boże. Niech ono przyświeca nam stale w naszym życiu – również teraz w tym spektaklu. Niech Pan Bóg nas wszystkich strzeże i prowadzi, a my abyśmy byli zawsze przekonani, że to Jego Głosu słuchamy i tylko za nim podążamy.
13.09.2017 nasza pani Lotta z Grądów (filia w Rańsku) obchodziła swoje 101. urodziny! Tym razem nie było tylu gości, co przed rokiem, choć tak dom podobno się nie zamykał. Pomimo tego, że nasza dostojna Solenizantka tym razem była trochę słabsza, to jednak z pewnością wielu mogłaby zawstydzić: swoim uśmiechem na ustach oraz podejściem do życia.
Pomimo tego, że coraz gorzej (prawie w ogóle) nie widzi, to jednak stale jest pogodna i zadowolona z życia.
Pani Dorow życzymy 200 lat!
6.07.2017 już po raz 25. nasza Świątynia gościła Olsztyński Zespół Kameralny „Pro Musica Antiqua”, który wystąpił w ramach letnich koncertów z cyklu „Muzyka Europejska w Zabytkach i Przyrodzie Warmii i Mazur”. Inicjatorem i zarazem prowadzącym koncert był prof. Leszek Szarzyński, który ciekawymi zapowiedziami wykonywanych utworów w jeszcze większym stopniu wypełniał pragnienie doznań muzycznych.
Szczególowa relacja na stronie Jubileusze
25.06.2017 w naszym kościele odbył się koncert naszego młodego organisty, Adama Zalewskiego. Do naszej Parafii Adam trafił całkiem przypadkowo. Po jednym z koncertów zespołu kameralnego Pro Musical Antiqua, zainteresowali się nim artyści tego zespołu, z których kilku to nauczyciele szkół lub uczelni muzycznych. Szczególnie pani Lucyna Żołnierek-Frenszkowska, która tak pokierowała Adamem, że obecnie uczy się w średniej szkole muzycznej, a rok szkolny 2016/17 ukończył z wyróżnieniem.
Z Własnej inicjatywy i przy pomocy naszej Parafii, Adam zorganizował debiutancki koncert, w czasie którego pokazał swój bogaty już warsztat muzyczny, niemożliwy do zaprezentowania w czasie nabożeństw. Jak na prawdziwy koncert przystało, nie zabrakło gromkich oklasków, grania na bis oraz kwiatów, również od zgromadzonej publiczności.
W dniach 15-18 czerwca 2017 r., po raz pierwszy w historii Polski, na Śląsku Cieszyńskim spotkali się ewangelicy z całej Polski, by wspólnie świętować, wyznawać swoją wiarę i cieszyć się nawzajem swoją obecnością. Przyjechało kilka tysięcy osób, głównie należących do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (KEA), ze wszystkich stron naszego kraju i nie tylko. Autokar wyruszył także ze Szczytna, wioząc ponad 40-osobową grupkę członków i sympatyków tutejszej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, z ks. Alfredem Borskim na czele. Pierwszym oficjalnym etapem Ewangelickich Dni Kościoła (EDK) było dotarcie 15 czerwca na górę Równicę, wznoszącą się nad Ustroniem. To na jej stoku znajduje się jeden z leśnych kościołów, gdzie w okresie kontrreformacji odbywały się tajne nabożeństwa luterańskie. Na tzw. „Kamieniu” został wyryty napis: „Miejsce na którym stoisz, ziemia Świętą jest. 2 Mojż. 3.5. Miejsce nabożeństw ewangelickich w latach 1654-1709”. Od roku 1961 odprawiane są tam nabożeństwa w Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, przypadające na ten sam dzień, co katolickie Święto Bożego Ciała. W tym roku odbyło się nabożeństwo inaugurujące EDK. Na Równicy spotkało się ponad 3.000 Osób. Zostali oni powitani przez proboszcza Parafii w Ustroniu, ks. Piotra Wowry, a oficjalnego otwarcia dokonali: biskup Diecezji Cieszyńskiej KEA – ks. Adrian Korczago i biskup Kościoła – ks. Jerzy Samiec, zaś arcybiskup Kościoła Finlandii, Kari Makinen, wygłosił kazanie. Oprawę muzyczną zapewniły połączone chóry parafialne Diecezji Cieszyńskiej KEA, a także orkiestra Diecezji Cieszyńskiej.
Równica
Równica
Następne wydarzenia EKD miały miejsce w Wiśle i tu już panowała pełna dowolność w wyborze zajęć. Większość nas wjechała kolejką linową na Skolnity, położone na wysokości 672 m n.p.m. (430 m ponad centrum miasta) i podziwiała stamtąd panoramę Wisły. Skorzystanie z tej atrakcji było możliwe dzięki właścicielowi kolejki, który ufundował kilkaset biletów dla uczestników Dni Kościoła.
w drodze na Skolnity
w drodze na Skolnity
Drugi dzień Ewangelickich Dni Kościoła miał miejsce w Cieszynie. W drodze do tego miasta, odwiedziliśmy Ewangelicki Dom Opieki Emaus 2 w Dzięgielowie, gdzie ks. Emil Gajdacz i przełożona Diakonatu Żeńskiego Eben-Ezer, siostra Ewa Cieślar opowiadali o historii i dniu dzisiejszym tego miejsca, mającego niemal wiekową tradycję pomocy ludziom starszym i chorym. W Cieszynie było tyle atrakcji, że trudno je wszystkie wyliczyć, poczynając od studiów biblijnych i wykładów prowadzonych przez profesorów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, poprzez prezentację działań diakonijnych i Centrum Misji i Ewangelizacji (CME), Forum Kobiet, wystawy itp.
Dzięgielów
Cieszyn
Cieszyn
W sobotę EDK przeniosły się do Bielska-Białej, gdzie na uczestników czekały: studia biblijne, prelekcje, warsztaty, debata młodzieżowa z udziałem prof. Jerzego Buzka i gra miejska. Jednak głównym wydarzeniem było nabożeństwo w Hali Widowiskowo-Sportowej pod Dębowcem, gdzie ksiądz biskup Jerzy Samiec wygłosił kazanie. Ciekawym elementem było ułożenie Róży Lutra przez przedstawicieli wszystkich Diecezji KEA, z wyjaśnieniem, co oznaczają poszczególne elementy.
W Bielsku przed pomnikiem Marcina Lutra
Hala Widowiskowo - Sportowa pod Dębowcem
Hala Widowiskowo - Sportowa pod Dębowcem
. W niedzielę zaś przewidziano program w lokalnych Parafiach, które udzieliły gościny uczestnikom z pozostałych Diecezji. Rano większość osób wzięła udział w nabożeństwach w różnych Parafiach ewangelickich Śląska Cieszyńskiego. Nasza grupa uczestniczyła w nabożeństwie w Ustroniu - Parafii, która nas gościła. Kazanie wygłosił ks. Alfred Borski. Po nabożeństwie wyjazd do domu.
Powitanie w czwartek wieczorem
Niedzielne nabożeństwo w Ustroniu
Powrót do domu - Serock
W dniach 24-28.05.2017, w Niemczech odbywały się Ewangelickie Dni Kościoła. Motywem przewodnim 36. Kirchentagu był jubileusz 500-lecia Reformacji. Motto tegorocznego spotkania stanowiły Słowa: „Du siehst mich” – „Ty widzisz mnie” (1 MŻ 16,13), które przyświecały wszystkim wydarzeniom odbywającym się w tych dniach w Berlinie, Wittenberdze i innych miastach w Środkowych Niemczech: Lipsku, Magdeburgu, Erfurcie, Jenie i Weimarze, Dessau-Roßlau oraz Halle i Eisleben. Bóg widzi każdego z nas, dlatego nakłada na nas też obowiązek dostrzeżenia drugiego człowieka obok siebie. Zwróciła to uwagę biskup Berlina Markus Dröge w swoim kazaniu, które wygłosił podczas nabożeństwa inauguracyjnego przed gmachem Reichstagu. Wiele spotkań odbywających się w ramach Kirchentagu dotyczyło praw człowieka, stosunku do ludzi z innych kręgów kulturowych oraz roli Kościoła we współczesnym Świecie. Ważnym gościem Dni Kościoła był były prezydent USA, Barack Obama, który 25 maja, wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat demokracji. W Berlinie głównym miejscem spotkań luteran był tereny targowe „Messe Berlin”, gdzie odbywały się m.in. tzw. Targi Możliwości. Swoje stoiska prezentowały tam Kościoły ewangelickie z wielu krajów, ale również organizacje diakonijne, charytatywne oraz różne stowarzyszenia. Uczestnicy Kirchentag'u byli wszędzie łatwo rozpoznawalni dzięki pomarańczowym szalikom, zawieszonym na szyjach. Brali udział w licznych ciekawych forach i panelach dyskusyjnych oraz w różnych koncertach. Niesamowicie urokliwym miejscem była wielka Łąka znajdująca się na terenie targowym, gdzie na trawie gromadzili się ludzie, żeby się posilić, porozmawiać, a przede wszystkim posłuchać świetnej muzyki w wykonaniu różnych zespołów muzycznych – głównie niemieckich. Dwa ostatnie dni można było spędzić w Wittenberdze, gdzie dla uczestników przygotowano wiele atrakcji. Do zwiedzenia były m.in. dom Lutra, kościoły, w których nasz Reformator wygłaszał kazania, muzea, a także można było podziwiać ciekawe instalacje przestrzenne nawiązujące do tematu Dni Kościoła. Podsumowaniem Kirchentag'u było uroczyste nabożeństwo w Wittenberdze, na błoniach nad Łabą, w którym uczestniczyło ok. 120 tys. osób. Wielu z nich przybyło tam już poprzedniego dnia wieczorem, aby uczestniczyć w tzw. „Nocy Świateł” – nocy śpiewu i modlitwy.
Z naszej parafii w uroczystościach uczestniczył ks. Alfred Borski
Jak co roku, w dniu 24 stycznia 2017 r., odbyła się Niedziela Seniora, Niestety, ze względu na wiek nie brały udziału dwie najstarsze Parafianki: panie Lotta Dorow (101 lat) oraz Greta Jasionowska (94 lata). Ale spotkanie i tak należało do udanych – co zawsze można osiągnąć, gdy ludzie żyją ze sobą jak w rodzinie
W piątek 19.01.2018 –w gabinecie pani Burmistrz Danuty Górskiej – odbyło się ( również od wielu lat praktykowane) ekumeniczne spotkanie z duchownymi. Dzięki tym spotkaniom księża mają możliwość zapoznania się z działaniami podejmowanymi tak przez Urząd Miasta, jak i przez Starostwo Powiatowe. Przy tej okazji poznają bliżej szczegóły zaplanowanych inwestycji czy posunięć oraz mogą wyrazić Własne opinie na ich temat. Przede wszystkim jest to wspaniały czas na poznanie siebie i wspólnot, które reprezentują.
8.01.2017 w Szczytnie odbyło się doroczne spotkanie z naszymi seniorami. Każdy powód jest dobry, by się zobaczyć i porozmawiać– a szczególnie taki, który nie tylko zbliża do siebie ludzi, ale dodatkowo sprawia, Że mogą porozmawiać ze sobą przedstawiciele różnych pokoleń. Dla tych starszych jest to o tyle ważne, że mogą poczuć się docenieni, zauważeni oraz niewyizolowani. Tak przecież często się zdarza, że osoby, które osiągają wiek emerytalny, czują się niepotrzebne – a zatem niechciane. Dla tych w wieku „produkcyjnym” to też dobra sposobność do takiego kształtowania swojej więzi z innymi oraz z parafią, aby przejście w stan spoczynku oznaczało jedynie ustanie pracy zawodowej i – jeżeli zdrowie na to pozwoli – zwiększenie wręcz aktywności na rzecz swoich zainteresowań oraz ludzi znajdujących się w potrzebie. A dzieci... – te i tak najszybciej, i najlepiej uczą się obserwując swoich rodziców. Jeżeli widzą u nich postawę charakteryzującą się otwartością serca na innych, wtedy bardzo szybko przyjmują takie właśnie nastawienie – z czego korzyść odniosą w pierwszej kolejności rodzice oraz Środowisko, w którym one będą pełnić funkcje tych dorosłych. Spotkanie połączone było oczywiście z degustacją wypieków naszych pań, a o dobrĄ atmosferę zadbał parafialny Chór CANTABO.
23.10.2016 w Szczytnie odbyły się wybory delegatów naszej Parafii do Synodu Diecezjalnego. Do wyborów zostały zgłoszone cztery osoby, z których dwie: Ryszard Jerosz i Albert Kilimann ostatecznie będą nas reprezentowały w Synodzie Diecezjalnym, zaś pozostałe: Reinhard Krzenzek oraz Ewa Bohlmann zostali zastępcami.
Komisja skrutacyjna
od lewej: Wolfgang Kroll, Klaudia Tamowska, Monika Wróblewska25.09.2016 w Szczytnie Świętowano jubileusz Stowarzyszenia Heimat. Uroczystości rozpoczęły się okolicznościowym nabożeństwem w kościele ewangelickim, na które przybyli również przedstawiciele siostrzanej organizacji, skupiającej byłych mieszkańców powiatu szczycieńskiego, Kreisgemeinschaft Ortelsburg w Herne.
Druga część uroczystości odbyła się w plenerze, na terenie restauracji Leśna. W oficjalnej części miało miejsce kilka wystąpień. W imieniu Kreisgemeischaft Ortelsburg przemawiał przewodniczący, Dieter Chilla, który podkreślił, że tylko wtedy można osiągać wzajemne korzyści i uczyć się od siebie, gdy się współpracuje, a nie działa przeciwko sobie. Zwrócił też uwagę na fakt, Że Niemcy i Polska zbliżyły się do siebie, a było to możliwe tylko dlatego, Że rozwijają się m.in. właśnie takie kontakty międzyludzkie, jak pomiędzy Szczytnem i Herne. Wiktor Marek Leyk – pełnomocnik marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych, podkreślił historyczne znaczenie utworzenia Stowarzyszenia Niemców „Heimat”, a mec. Kuciński odwołał się do „prehistorii” Stowarzyszenia”
Podczas nabożeństwa
W czasie nabożeństwa pozdrowienia w imieniu Kreisgemeinschaft Ortelsburg w Herne przekazał przewodniczący Dieter ChillaPodczas nabożeństwa
Szczególnym gościem był również Gerhard Mey – potomek urzędującego przed wojną burmistrza SzczytnaW plenerze - Restauracja "Leśna"
Od lewej: Edyta Gładkowska, dr Zbigniew Kudrzycki, ks. Alfred Borski, Edmund KucińskiW plenerze - Restauracja "Leśna"
Od lewej: ks. Alfred Borski, Wiktor Marek Leyk, Ryszard Jerosz13.09.2016 dla wszystkich zgromadzonych w kościele ewangelickim w Rańsku, a szczególnie dla naszej dostojnej jubilatki Lotty Dorow, był dniem niezwykle szczególnym. Mało komu jest bowiem dane, aby dożyć swoich setnych urodzin. Nawet my młodsi, wcale nie tak często mamy okazję obchodzić czyjeś, tak znaczące urodziny. Właśnie dlatego otwarte były podwoje brańskiej Świątyni, aby w tym szczególnym dniu pani Lotty, razem z nią podziękować Panu Bogu za wszystkie przeżyte lata i prosić Go o błogosławieństwo, zdrowie i siły na dalsze Życie. Na nabożeństwo, oprócz najbliższej rodziny i znajomych pani Dorow, przybyli również przedstawiciele lokalnych Władz oraz parafianie ze Szczytna i Rańska. O wdzięczności Panu Bogu mówił prowadzący nabożeństwo ks. Alfred Borski – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie i administrator Filiału w Rańsku, do którego pani Lotta od wielu lat należy. Dodatkową atrakcją były występy naszego Chóru Cantabo oraz Zespołu „Wrzosy” z Dźwierzut.
Na zakończenie nabożeństwa była możliwość przekazania Jubilatce oficjalnych życzeń. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, oraz Starostwa Powiatowego, Życzenia przekazał starosta Jarosław Małach. W imieniu Gminy Dźwierzuty – Wójt Marianna Szydlik. Ks. Alfred Borski i pani kurator Adela Krzenzek złożyli życzenia w imieniu wspólnoty ewangelików, a pani Monika Krzenzek w imieniu Stowarzyszenia Niemców „Heimat”.
W 2016 r. dwukrotnie zawitał zespół kameralny prof. Leszka Szarzyńskiego, Pro Musica Antiqua, realizując projekt „Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur”, nad którym honorowy patronat sprawuje Marszałek Województwa Warmińsko mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. Pierwszy koncert odbyŁsiĘ30.06.2016, w ramach XXIV Koncertów Letnich, które już od lat objęte Są patronatem Burmistrz Miasta Szczytno, Danuty Górskiej oraz Starosty Szczycieńskiego, Jarosława Matłacha.
Drugi koncert odbył się 14.07.2016 i połączony był z prelekcją na temat ochrony Środowiska. Prelekcję dotyczącą niezwykłości przyrody naszego regionu pt. Jak oczyścić jezioro wygłosił prof. UWM, dr hab. Stanisław Czachorowski. Koncert ten był objęty patronatem Burmistrz Miasta Szczytno, Danuty Górskiej
06.06.2016 r.
Od lewej: Agnieszka Panasiuk – fortepian, Agnieszka Dziewulska-Pawłowska – mezzosopran, Leszek Szarzyński – flet, Jerzy Szafrański – obój14.07.2016 r.
6.06.2016 Parafię szczycieńską odwiedzili księża naszej Diecezji na czele z mazurskim biskupem, ks. Rudolfem Bażanowskim oraz gościem specjalnym – Biskupem Kościoła, ks. Jerzym Samcem z Warszawy. Miejscem konferencji celowo było Szczytno, aby goście mogli przyjrzeć się również remontowi dachu.
W Szczytnie motywacja, powód oraz chęć spotkania Są Równie duże, jak w Rańsku. Więcej parafian oznacza też więcej seniorów oraz również uczestników spotkań przy kawie i więcej rąk do pracy, które takie spotkania przygotowują. Dodatkowym atutem Są tu na pewno lepsze warunki lokalowe – sala parafialna bez problemu może pomieścić ponad 60 osób przy stołach. No i oczywiście Chór Cantabo, który nie tylko usługuje śpiewem przy różnych okazjach albo nas reprezentuje na zewnątrz, ale za każdym razem stanowi bardzo zgrany zespół– co szczególnie widać podczas organizowania różnego rodzaju imprez czy spotkań o charakterze (ponad) parafialnym. Tym razem Chór Cantabo zaśpiewał wiązankę kolęd ze swojego repertuaru, a seniorzy otrzymali Świąteczne paczki. Dodatkowym, niesamowicie miłym akcentem, była obecność pani poseł Urszuli Pasławskiej, która przybyła na nabożeństwo i spotkanie razem ze swoją mamą, Krystyną Labusz.
Stało się już tradycją, że przynajmniej raz w miesiącu po nabożeństwie w Rańsku, spotykamy się na kawie parafialnej. Na początku roku takie zebranie dedykowane jest naszym seniorom. Niby nie ma zbyt dużej różnicy, ale jednak... atmosfera jeszcze Świąteczna, kolędowanie oraz paczki przygotowane dla tych najstarszych i potrzebujących. Być ze sobą zawsze jest dobrze.
Magia Świąt Bożego Narodzenia sprawia, Że już dużo wcześniej, z niecierpliwością, wyczekujemy na pojawienie się tej pierwszej gwiazdy, zaś atmosferą Świąteczną pragniemy cieszyć się jak najdłużej i w jak najpełniejszy sposób. Święta w szczególny sposób Łączą ze sobą ludzi. Dlatego w ich okresie, a nawet już w ostatnim tygodniu Adwentu, organizuje się różne spotkania. 16.12.2015 takie właśnie wydarzenie miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie, 18.12.2015 w restauracji „Leśna”. W podobnym klimacie, choć bardziej zróżnicowane, było kolędowanie w niedzielne popołudnie (20.12.2015) W naszym kościele w Szczytnie. Tutaj oprócz zespołu „Harmonica”, prowadzonego przez Jürgena Zera, wystąpił również nasz chór Antabo oraz... dosyć sporo osób, które przyszły właśnie z takim nastawieniem, aby nie tylko słuchać, ale też pośpiewać. Pierwszy zespół zaprezentował klasyczne, ale jakże piękne kolędy, które w ciekawych aranżacjach muzycznych jeszcze bardziej trafiały do naszych uszu i serc. Wszystkie teksty były wyświetlane na ekranie, co dało możliwość wspólnego śpiewu. Poszczególne kolędy przeplatane były wierszami, jak również sentencjami o tematyce świątecznej. Zaś chór Cantabo zaprezentował współczesne kolędy, wykonywane pierwotnie przez Cliffa Richarda, Boney M i innych muzyków.
13.09.2015 nasza pani Lotta Dorow miała urodziny. Ukończyła 99. rok życia. Jak widać na zdjęciu obok, na jej ustach nie brakuje Uśmiechu, choć też Są i takie chwile, kiedy niedomagania związane z wiekiem – dają się we znaki. Najgorzej jest z widzeniem, bo oczy jakby powoli chciały odmawiać posłuszeństwa. Ale musi to jeszcze zobaczyć okulista – co ma nastąpić w najbliższym czasie. Poza tym dopisuje jej pogoda ducha, którą w dniu urodzin dodatkowo poprawili przybyli goście.
P. Lotta Dorow
Od lewej (stoją): Bogumiła Siedlecka, Czesława Żyłka, Bernarda Majek, Marianna Mućko, Jadwiga Nurczyk, (siedzą): Kazimiera Klobuszeńska, Lotta Dorow, ks. Alfred Borski.CHARLOTTA czyli LOTTA
Znają Ją wszyscy, nie tylko w Grądach, ale również w Sąsiedniej Popowej Woli. I dziwne byłoby, gdyby było inaczej – we wrześniu skończyła przecież 99 lat! Mówią o niej „nasza Oma” i jest w tym dużo racji, bo pani Lotta Dorow ma 15 wnucząt i 14 prawnucząt.
Urodziła się 13 września 1916 roku w Orzynach, w polsko-mazurskiej rodzinie. – Mój ojciec Klemens Marcyk urodził się w Noworadomsku (dzisiejsze Radomsko niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego). W domu się nie przelewało, więc wyjeżdżał na tzw. saksy z ówczesnej Rosji do Niemiec. Tam spotkał moją matkę Augustę, która również szukała zarobku z dala od Mazur – opowiada pani Lotta. Augusta i Klemens postanowili zamieszkać na Mazurach.
Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Pan Klemens był przecież obywatelem cesarstwa rosyjskiego, a Mazury pani Augusty należały do Rzeszy Niemieckiej. Zbliżała się wojna światowa, narastało napięcie pomiędzy obydwoma cesarstwami, a tu dwoje ludzi chce być razem. Miłość jest silniejsza niż wojny, więc pomimo przeszkód zamieszkali w Orzynach i tam właśnie przyszła na świat pani Lotta i jej siedmioro rodzeństwa. – W domu mówiliśmy tylko po polsku – podkreśla pani Lotta – zresztą trudno byłoby inaczej porozumieć się z ojcem.
W szkole było już inaczej, uczono nas niemieckiego, ale i tak z rówieśnikami raczej po naszemu – Uśmiecha się. W styczniu 1945 roku ewakuowano nas na Pomorze do Groß Justin (dzisiejsze Gościno w pow. kołobrzeskim), jednak zaraz po przejściu frontu wróciliśmy do Orzyn, bo niby gdzie mielibyśmy wrócić– opowiada.
Całe swoje dorosłe życie pani Lotta przepracowała najpierw w majątkach rolnych, a potem w PGR-ach. – Ciężko było, ale pracować przecież trzeba – Mówi. To właśnie w pracy poznała swojego przyszłego męża Ottona. – Niektórzy myślą, że Dorow to rosyjskie nazwisko, a tak przecież nie jest, przodkowie męża pochodzili ze wschodnich Niemiec – Tłumaczy pani Lotta.
Z sześciorga dzieci, jedynie syn Jerzy mieszka na Mazurach. Reszta wyjechała na Śląsk, w Lubuskie i do Niemiec. – Rozbiegli się świecie i trudno ich razem w jednym czasie zebrać, może, jak Bóg da na 100-lecie się zjadą – Uśmiecha się pani Lotta.
To właśnie uśmiech, pogoda ducha i otwartość na ludzi towarzyszy jej do dzisiaj. Zawsze uśmiechnięta, nie narzeka, nie biadoli, cieszy się z tego, co przyniesie los. – Trzeba pracować i cieszyć się z tego, co Bóg da – podaje swą receptę na długowieczność pani Lotta. – Tak naprawdę nazywam się Charlotta, ale po wojnie zapisali mnie jako Lotta i tak już zostało – Mówi z delikatnym mazurskim akcentem najstarsza nasza parafianka.
Dariusz Bieńkowski
2.07.2015 nasz kościół w Szczytnie już po raz 23. wypełniony zostanie tylko przez licznie przybyłych Słuchaczy (w niejednym przypadku wiernych fanów), ale przede wszystkim przez przepiękną muzykę, która została zaserwowana przez dobrze znany, nie tylko w naszym regionie, olsztyński zespół kameralny Pro Musica Antiqua. Dyrektorem artystycznym zespołu jest prof. UWM – Leszek Szarzyński, który już od wielu lat skupia wokół siebie wielu znanych i utalentowanych muzyków, którzy co roku w sezonie letnim przemierzają warmińsko mazurską ziemię, dając szereg koncertów.
Koncert zespołu Pro Musica Antiqua
Uroczystego wprowadzenia rady filiału w Rańsku (14.06.2015) dokonał ks. Alfred Borski. Zaś na uroczyste wprowadzenie szczycieńskiej Rady Parafialnej 28.06.2015 przybył zwierzchnik naszej Diecezji – ks. bp Rudolf Baranowski. Z kandydowania na kolejną kadencję zrezygnowali: Wolfgang Kroll, Kaethe Krzyżanowska, Ginter Litek i Joanna Różańska. Dlatego na wstępie nabożeństwa, ks. Biskup wraz ze szczycieńskim duszpasterzem oraz panią kurator Adelą Krzenzek podziękowali ustępującym członkom Rady. Później, zgodnie z agendarnym porządkiem, odbyło się uroczyste wprowadzenie nowej Rady. Siedmiu wybranych przedstawicieli z Parafii w Szczytnie i jedna przedstawicielka Filiału w Rańsku złożyli uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązali się do „sumiennego i wiernego sprawowania urzędu członka Rady Parafialnej, zgodnie z ustalonym przez Kościół porządkiem, i dbania zawsze o dobro swojego zboru”. Zaś jako potwierdzenie, każda wybrana osoba podała ks. Biskupowi ręki powiedziała: „ĹšŚlubuję, z pomocą Bożą”.
Ks. bp Rudolf Baranowski, tak w czasie kazania jak i przemówienia przed Ślubowaniem, podkreślił znaczenie urzędu członka Rady Parafialnej, jak również odpowiedzialność przed Bogiem za składanie przysięgi oraz ważność zaangażowania i stania u boku duszpasterza.
Pożegnanie członków byłej Rady Parafialnej
Od lewej: Wolfgang Kroll, Ginter Litek, ks. bp Rudolf Baranowski, ks. Alfred Borski, Joanna Różańska, Adela Krzenzek.Ślubowanie
Ślubowanie
spotkanie po nabożeństwie
Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w sali parafialnej, w którym udział wzięli: ks. bp Rudolf Baranowski, ustępujący i obecni członkowie Rady Parafialnej, goście i wszyscy ci spośród parafian, którzy znaleźli trochę czasu i/lub którzy Są zainteresowani rozwojem naszej wspólnoty.
21.06.2015 r. chór Cantabo wystąpił byłym kościele ewangelickim w Jerutkach, pierwszy raz od czasu jego przejęcia przez społeczność katolicką. A stało się to za sprawą pana Jana Lisiewskiego z Piasutna i pośrednio pani Joanny Gawryszewskiej, prezes Fundacji „Kreolia” w Jerutkach, i zarazem dyrygent chóru „Pasjonata” ze Świętajna, od których otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w dorocznym cyklu koncertowym, odbywającym się każdej czerwcowej niedzieli w kościele w Jerutkach. Owo cykliczne wydarzenie kulturalne gminy Świętajno nosi nazwę: „Miesiąc Czerwiec – Miesiącem Chóralnym w Kreoli”. Za każdym razem, po niedzielnej mszy, występują dwa zaproszone chóry. My zaś dostąpiliśmy zaszczytu śpiewania z PasjonatĄ ze Świętajna – co było specjalnie tak wymyślone, aby po koncercie nasze chóry mogły się spotkać lepiej się poznać.
Cantabo w kościele w Jerutkach
Chór "Pasjonata""
Joanna Gawryszewska i ks. Alfred Borski
Wszystkich uczestników powitał gospodarz Parafii, ks. Alfred Borski, szczególnie serdecznie pozdrawiając przybyłe chóry oraz zacnych gości w osobach: ks. bpa Rudolfa Baranowskiego – zwierzchnika Diecezji Mazurskiej, ks. bpa Jana Cieślara – zwierzchnika Diecezji Warszawskiej, starostę mrągowskiego i zarazem uczestnika Zjazdu – Antoniego Zygmunta Karasia oraz pozostałych duchownych naszej diecezji, przybyłych ze swoimi chórami i parafianami.
W czasie nabożeństwa wystąpiło 9 chórów naszej diecezji oraz gościnnie chór parafialny z Jaworza k. Bielska-Białej. Ponadto dał mini koncert nasz organista Adam Zalewski, zaś do wspólnego Śpiewu grała orkiestra Dęta „MeloFani” z Dywit (4 pieśni) oraz ks. Alfred Borski na gitarze (2 pieśni).
Części liturgiczne nabożeństwa prowadzili księża: Roland Zagóra z Nidzicy, Paweł Hause z Kętrzyna, Krzysztof Mutschmann z Sorkwit, Piotr Mendroch z Mrągowa, a ks. Władysław Wantulok z Jaworza wygłosił kazanie.
Po każdym występie chóru ks. bp Rudolf Baźanowski wręczał dyrygentowi dyplom za udziaŁw ZjeŹdzie, zaś ks. Alfred Borski każdemu chórzyście – zalaminowaną pamiątkową miniaturę dyplomu.
Na zakończenie, ks. bp Rudolf Bażanowski wyraził Słowa podziękowania, udzielając później wszystkim błogosławieństwa
Duchowni
Od lewej: ks. Roland Zagóra z Nidzicy, ks. Władysław Wantulok z Jaworza, ks. bp Rudolf Baranowski z Olsztyna, ks. Paweł Hause z Kętrzyna.Chór z Jaworza
Wręczanie dyplomu
Wręczanie dyplomu Adamowi Zalewskiemu
Po wyjściu z kościoła miał miejsce jeszcze jeden oficjalny punkt programu – Śpiew dwóch pieśni przez połączone chóry naszej diecezji, które poprowadził pan Bogusław Mach oraz grupowe zdjęcie przed kościołem.
Następnie wszyscy zostali zaproszeni na plac pomiędzy plebanią i kościołem, gdzie można było się posilić kiełbaską z grilla i bigosem, zjeść ciasto upieczone przez nasze Panie i .. Panów , popijając kawą i herbatą.
Ks. bp. Rudolf Bażanowski
Ks. bp. Jan Cieślar
Pracujący Panowie
Pracujące Panie
29.05.2015 w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia samorządu. Podsumowano w niej minione ćwierćwiecze, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany, jakim uległo w tym okresie nasze miasto. Ukazało również specjalnie przygotowany na tę okazję film. W czasie gali wręczono też podziękowania tym, którzy od pierwszego dnia reformy administracyjnej pracują w Urzędzie Miejskim. Z naszej parafii tego zaszczytu dostąpił pan Ryszard Jerosz, pełniący obecnie funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. Na zakończenie wszyscy uczestnicy gali mogli wysłuchać świetnego koncertu smyczkowego „Opium String Quartet”.
Dzień Samorządowca
Od lewej: Bożena Matysiak, Maria Jerosz, Ryszard Jerosz, ks. Alfred Borski.Dzień Samorządowca
Od lewej: burmistrz Danuta Górska, Wiesław Kulas, Ryszard Jerosz.Niedziela 17.05.2015 r. upłynęła w naszej parafii pod znakiem wyborów – w Szczytnie do Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej, a w Rańsku – do Rady Filiału. Z tej okazji zawitał do nas Zwierzchnik naszej Diecezji, ks. bp Rudolf Baranowski, który w obu kościołach wygłosił kazanie i przeprowadził głosowanie, w których zostali wybrani:
Rada Parafialna:
1. Ryszard Jerosz
2. Adela Krzenzek
3. Hubert Jasionowski
3. Elżbieta Prusik
5. Ewa Bohlmann
6. Ewelina Kaczyńska
6. Albert Kilimann
Zastępcy:
8. Aneta Sawicz-Páleník
9. Monika Wróblewska
Rada Filiału w Rańsku:
1. Sylwia Grzywińska
2. Natalia Wysocka
2. Anna Zyśk
Zastępca:
4. Ewa Banul
Komisja Rewizyjna:
1. Renata Archacka
2. Reinhard Krzenzek
2. Sabina Tamowska
Zastępca:
4. Horst Gollis
Kolejność wg otrzymanych głosów. W przypadku tej samej liczby głosów – kolejność alfabetyczna. Ten sam numer kolejny oznacza, Że kandydaci otrzymali Tę samą liczbę głosów.
Komisja skrutacyjna w Szczytnie
(od lewej): Andrzej Morka, Waldemar Kaczyński, Anna Gonsowska, Wolfgang Kroll oraz ks. bp Rudolf BażanowskiKomisja skrutacyjna w Rańsku
od lewej: Katarzyna Banul, Juliusz Hebel oraz ks. bp Rudolf BażanowskiZ inicjatywy p. Andrzeja kijewskiego - b. Burmistrza Miasta Szczytno, gościliśmy 30.04.2015 r. w naszym kościele i parafii dostojnych gości w osobach pana wicemarszałka Województwa Warmińsko mazurskiego Jacka Protasa oraz senatora Ryszarda Góreckiego z osobami towarzyszącymi. Goście zapoznali się z obecną sytuacją naszej Parafii, ale przede wszystkim mieli możliwość zobaczyć nasz kościół oraz przekonać się o tych najbardziej pilnych potrzebach remontowych. Po zwiedzeniu i obejrzeniu kościoła, był czas na spotkanie w sali parafialnej.
12.02.2015 w gabinecie pani burmistrz Danuty Górskiej odbyło się tradycyjne już spotkanie lokalnych Władz z duchownymi Kościołów działających na terenie naszego miasta. W czasie spotkania goście mieli możliwość zapoznania się z obecnymi przedsięwzięciami i najbliższymi planami Miasta. Ze swojej strony mogli podzielić się uwagami i spostrzeżeniami. Ponieważ spotkanie wypadło akurat w Tłusty czwartek, na stole oczywiście dominowały świeże pączki.
18.01.2015 w Rańsku odbyło się nabożeństwo w ramach Niedzieli Seniora. Liczba seniorów przynależących do filiału w Rańsku z pewnością nie jest wielka – bo i sam filiał nie jest duży. Fakt ten z pewnością nie zniechęcił Chórzystów Niedziela Seniora z Chóru Cantabo, do wzięcia udziału w nabożeństwie i zaśpiewania dla najstarszych. Po nabożeństwie odbyła się tradycyjna kawa parafialna, w czasie której seniorzy otrzymali paczki żywnościowe sporządzone z darów przekazanych przez parafian w Żorach i Warszowicach.
W niedzielę 11.01. 2015 odbyło się coroczne nabożeństwo ekumeniczne w ramach "Modlitwy o jedność chrześcijan". Kazanie wygłosił ks. dr Paweł Rabczyński, delegat ds. ekumenizmu w Archidiecezji Warmińskiej i rektor Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej.
W nabożeństwie, oprócz księży Kościoła Rzymskokatolickiego m.in. udział wzięli: pani burmistrz Danuta Górska oraz pan starosta Jarosław Matłach.
Po nabożeństwie odbyło się jeszcze spotkanie w sali parafialnej, gdzie przy kawie i cieście przygotowanym przez nasze panie dalej można było poruszać ekumeniczne Wątki.
ks. Alfred Borski, ks dr Paweł Rabczyński
koniec strony